Samoróbka

Samoróbka – warsztaty z własnoręcznej budowy instrumentów muzycznych – prowadzący: Paweł Romańczuk

„Samoróbka” to hasło dobrze znane większości Polaków. Oznacza jednocześnie tani wytwór amatorski kopiujący oryginał oraz oryginale dzieło, prototypowy obiekt nieposiadający swojego pierwowzoru. Warsztaty prowadzone w ramach „Samoróbki” dotyczyły obydwu ujęć własnej twórczości: zmierzają w stronę odkrywania własnych rozwiązań w dziedzinie budowy eksperymentalnych instrumentów muzycznych jak i amatorskiego działania, nieskrępowanego poszukiwania, akceptującego w takim samym stopniu oczekiwane sukcesy i twórcze porażki. Każdy uczestnik warsztatów mógł spróbować zbudować  grający obiekt korzystając z techniki i doświadczenia prowadzących warsztaty. W trakcie pracy w praktyczny sposób można było poznać podstawowe zasady działania instrumentów muzycznych oraz proste metody nagłośnienia nawet bardzo cichych dźwięków. Ważną cechą proponowanych prac była niska cena i powszechna dostępność materiałów, które posłużyły nam do wykonania grających obiektów.

Paweł Romańczuk – muzyk, kompozytor, od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie małych instrumentów. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. Jest autorem książki­podręcznika o budowie własnych instrumentów muzycznych. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

Projekt „Zagrajmy sobie!” realizowany przez Fundację Kultura Enter został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

 

Galeria