Letnia szkoła rzeźby ludowej 2010

Projekt Letniej Szkoły Rzeźby Ludowej, zrealizowanej w dniach 10-14 sierpnia 2010 roku, składał się z dwóch komplementarnych elementów: 5-dniowych warsztatów mistrzowskich oraz wystawy zbiorowej pt. „Rzeźba ludowa”.

Warsztaty rzeźbiarskie adresowane były do uczniów szkół plastycznych, studentów kierunków artystycznych, osób amatorsko zajmujących się rzeźbą oraz instruktorów z całej Polski. Zajęcia obejmowały podstawy teorii oraz praktyczną naukę rzeźby dłutem w drewnie lipowym (rzeźba, płaskorzeźba), a także kurs polichromowania.

Warsztaty poprowadzili twórcy ludowi: Mieczysław Gaja, Anna Padoł, Waldemar Styperek i Mieczysław Zawadzki. Gościnnie obok twórców z Polski, swoje umiejętności zaprezentował Iwan Supruńczyk z Białorusi, który w dniach 12-14 sierpnia poprowadził warsztaty rzeźby wykonywanej przy użyciu siekiery.

Sylwetki twórców:

Mieczysław Zawadzki

Pochodzi z Łukowa. Rzeźby w drewnie nauczył się sam, wzorując się na pracach twórców ludowych. Z czasem wypracował swój indywidualny, rozpoznawalny styl. Tworzy dzieła bardzo różnorodne, od pojedynczych form po złożone wielopostaciowe sceny. Zajmuje się także płaskorzeźbą. Jest czołowym przedstawicielem Łukowskiego Ośrodka Rzeźbiarskiego. Realizuje program „Ginące Zawody” ucząc młodych adeptów sztuki rzeźbiarskiej. Uczestniczył w licznych wystawach i targach m.in.: w Hanowerze, Berlinie, Paryżu, Debreczynie, Sztokholmie. Wielokrotny laureat konkursów: „Sztuka Ludowa Południowego Podlasia”, „Przegląd Rękodzieła Lubelszczyzny”, „A to polskie właśnie”. Otrzymał szereg nagród i odznaczeń za wkład w upowszechnianie kultury ludowej.

Waldemar Styperek

Urodzony w 1949 roku, mieszka w Rudzie koło Grudziądza. Od 1993 Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie rzeźby. Wykonuje prace o tematyce sakralnej – wizerunki Chrystusa Frasobliwego, szopki bożonarodzeniowe, a także sceny z życia polskiej wsi. Słynie przede wszystkim ze swoich polichromowanych aniołków. Jego styl cechuje prostota, oszczędna ornamentyka oraz wyrazista kolorystyka. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Iwan Supruńczyk

Urodzony w 1942 roku w białoruskiej wiosce Tereblicze. Swoje prace tworzy wyłącznie przy użyciu siekiery. Rzeźbi w olbrzymich klocach drewna różnych gatunków, czasem bezpośrednio w lesie. Jego ulubionym tematem jest folklor i słowiańska mitologia. Tworzy sylwetki bożków, bab, dziadów, a także rzeźby o tematyce sakralnej. Zajmuje się również grafiką. W miejscowości Tereblicze założył Muzeum Etnograficzne, gdzie znajduje się większość jego prac, a także zbiór tradycyjnych narzędzi używanych przy pracy w pobliskich wioskach.

Anna Padoł

Pochodzi z Paszyna. Sztuki rzeźbiarskiej nauczyła się od wujka – Stanisława Poręby oraz innych znanych twórców z ośrodka paszyńskiego. Rzeźbi przede wszystkim w drewnie lipowym, a swoje prace pokrywa bogatą polichromią. Najczęściej tworzy prace o tematyce sakralnej: figury Chrystusa, anioły, postacie świętych. Przez lata wypracowała swój indywidualny, konsekwentny styl. Tworzone przez nią postacie mają zazwyczaj wielkie, spoglądające w dół oczy z charakterystycznym mocno zarysowanym konturem.

Mieczysław Gaja

Rzeźbą zajmuje się od 1976 roku. Jest wybitnym przedstawicielem Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, gdzie prowadzi zajęcia dla uzdolnionej młodzieży szkolnej. Swoje rzeźby wykonuje w jednym bloku drewna – zarówno pojedyncze figury, jak i złożone, kilkuplanowe kompozycje. Podejmuje tematykę sakralną i świecką. Rzeźby dekoruje motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz bogatą polichromią. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego i nagrody Ministra Kultury. Za całokształt twórczości został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

 

Galeria

Filmy