Letnia szkoła robienia pająków 2015

Projekt Letniej Szkoły Robienia Pająków, zrealizowany w dniach 13-16.08.2015 r., składał się z dwóch modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy obrazów Karoliny Matyjaszkowicz Korzenie

Tak wielkiego bogactwa ozdób powały wiejskiej jak w Polsce, nie ma w żadnym kraju. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pająka – tradycyjną ludową ozdobę wnętrz mieszkalnych. Zawieszany pod sufitem w sercu domu symbolizował urodzaj i szczęście. Miał też bardzo ważne zadanie odpędzania złych duchów. Ponieważ w pobliżu pająka nie można się kłócić, był też nieformalnym strażnikiem spokoju i harmonii. To właśnie pod nim spotykano się, modlono i rozmawiano.

Uczestnicy Letniej Szkoły Rzemiosła Tradycyjnego poznali na warsztatach sposoby wykonywania pająków, czyli ludowej ozdoby wnętrz mieszkalnych wieszanej na środku izby, ich  rodzaje i zastosowanie oraz regiony występowania. Niektóre formy pająków przypominały świeczniki, żyrandole, ozdoby spotykane w kościołach i dworach. Uczestnicy warsztatów poznali pająki wykonywane ze słomy, grochu, bibuły, włóczki, kolorowych materiałów. Każdy z prowadzących zajęcia Letniej Szkoły reprezentował inny region i rodzaj pająków:

  • Czesława Kaczyńska (Kurpie) – pająk z grochem/fasolą
  • Tomasz Krajewski (Lubelszczyzna) – pająk ze słomek i bibuły, piórek
  • Beata Rokicka (Łowicz) – pająki tarczowe z tarczą nićmi oplecioną
  • Elżbieta Pokora-Domańska (Opoczno) – pająki ze słomy i bibułek
  • Raisa Ramanienia (Białoruś/Polesie) – pająki ze słomy
  • Maria Kravchuk (Ukraina) – pająki ze słomy

Korzenie

Wystawa obrazów Karoliny Matyjaszkowicz
Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska

Sztuka Karoliny Matyjaszkowicz, łowiczanki po Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, to zjawisko. Mamy tu trochę makabreski, utkanej z ludowych diabolików, śmierci i pięknych dziewann w krajankowych spódnicach. Zamknięte w formacie obrazu tworzą poniekąd rodzaj sielskiego pejzażu noszącego znamiona realizmu magicznego. Czy jest to jeszcze sztuka naiwna czy też z niej naigrawanie? Gdyż pod całą otoczką ludowości i skrajnie folklorystycznych elementów kryje się dojrzała i przemyślana twórczość tej wybitnej artystki. Chylmy czapki z głów, bo Karolina Matyjaszkowicz przemyca nam magiczne treści pod przykrywką jej wysmakowanego i wirtuozerskiego warsztatu.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

 

Galeria

Filmy