Letnia Szkoła Pszczelarstwa 2019

Projekt Letniej Szkoły Pszczelarstwa, zrealizowany w dniach 15-18.08.2019 r., składał się z dwóch modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy Stanisława Bracha pt. Miodem płynące

 

Letnia Szkoła miała na celu przybliżyć świat pszczół, zapoznać z różnymi sposobami prowadzenia pasieki, z tradycjami, jakie są z tym związane, a także nowymi możliwościami i rozwiązaniami w hodowli i ochronie pszczół.

Pszczoły od wieków interesowały człowieka, który odkrywał kolejne niezwykłe zwyczaje i właściwości tych małych owadów. Nie tylko gospodarka, jaką prowadzą pszczoły w świecie przyrody, ale także ich wpływ na rozwój kultury ludzkiej i szczególne miejsce, jakie w tej kulturze zajmują, zachwycają i są nieocenione. Wiedza społeczeństwa na temat potrzeby ochrony pszczół wzrasta, jednak dalej mamy w tej dziedzinie wiele do zrobienia. Poznajmy pszczoły, tradycje pszczelarskie, bartnicze i dowiedzmy się, co musimy i możemy zrobić dla pszczół.

Zapraszamy do udziału w czterodniowych warsztatach Letniej Szkoły Pszczelarstwa. Czekają na Państwa wstępne zajęcia ogólne prowadzone w pasiece miejskiej, a także 4 grupy warsztatowe poświęcone różnym zagadnieniom dotyczącym pszczelarstwa:

Grupa I – Budowa kłód bartnych
Grupa II – Wyplatanie słomianych kószek
Grupa III – Budowa uli TBH
Grupa IV – Przetwarzanie produktów pszczelich

Uzupełnieniem programu Letniej Szkoły Pszczelarstwa będzie spotkanie otwarte podsumowujące prace wszystkich grup warsztatowych.

Prosimy o uważne zapoznanie się z programem warsztatów, regulaminem oraz kartą zgłoszeniową. Zajęcia przeznaczone są w pierwszej kolejności dla osób, które posiadają już doświadczenie w pracy z pszczołami. Zapisy trwają od 8 lipca do 22 lipca.

Program warsztatów

Pasieka – zajęcia dla wszystkich uczestników Letniej Szkoły

Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia związane z hodowlą pszczół, różne rodzaje uli – od form tradycyjnych po współczesne rozwiązania, odwiedzą zaplecze techniczne miejskiej pasieki, spróbują miejskiego miodu. Przedstawiony zostanie także temat symbolicznego znaczenia pszczoły w dziejach człowieka.

Prowadzenie: Marcin Sudziński, absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, animator kultury, kulturoznawca, fotograf. Prowadzi pracownię klasycznej fotografii w Centrum Kultury w Lublinie. Założyciel i opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej znajdującej się na Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

15 sierpnia (godziny do wyboru)
I warsztat godz. 12.00 – 15.00
II warsztat godz. 16.00 – 19.00

Grupa I – Budowa kłód bartnych

Bartnictwo to pierwotna forma pszczelarstwa polegająca na przygotowywaniu w terenie leśnym specjalnych „dziupli” (barci) dla pszczół. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zarówno rzemiosło bartnicze, jak i historie oraz tradycje związaną z tą dziedziną.

Uczestnicy pracując w parach przy użyciu piły motorowej i tradycyjnych narzędzi, wykonają w pniu sosnowym o wysokości 150 cm kłodę bartną. Prace będą prowadzone pod nadzorem 2 doświadczonych bartników. Oprócz wykonania kłody prowadzący wraz z uczestnikami zamontują jedną z kłód na drzewie. Uczestnicy dowiedzą się, jak wybrać odpowiednie miejsce do powieszenia kłody, jak wabić roje do założonych barci oraz poznają historie bartnictwa.

Prowadzenie: Piotr Piłasiewicz (Bractwo Bartne, www.bartnictwo.com), społecznik, bartnik, współtwórca Bractwa Bartnego, propagator historii polskiego bartnictwa. Wykładowca krajowych i zagranicznych seminariów poświęconych życiu pszczół w naturalnym środowisku. Organizuje i prowadzi liczne warsztaty bartnicze w kraju i za granicą.

16, 17, 18 sierpnia, godz. 11.00 – 15.00

Grupa II – Wyplatanie uli słomianych – kószek
Kószki to rodzaj ula, zazwyczaj w kształcie dzwonu, wykonany z plecionej słomy i ustawiany na odrębnym podłożu, które równocześnie stanowi zamknięcie dna. Warsztaty poprowadzi Mikołaj Pietruczuk, plecionkarz, rzemieślnik z Hajnówki. Pan Mikołaj zaczął szyć kosze w wieku 15 lat. Początkowo pomagał swojemu ojcu, ale w szybkim czasie rozpoczął sam wyplatać kosze, tacki i różnego rodzaju formy wykorzystywane niegdyś w gospodarstwie, a dziś stanowiące głównie elementy wystroju wnętrz czy ogrodów. Pan Mikołaj znany jako doskonały fachowiec wykonuje ule słomiane – kószki na zamówienie pszczelarzy.
Prowadzenie: Mikołaj Pietruczuk
16, 17, 18 sierpnia,
 godz. 11.00 – 15.00

Grupa III – Budowa uli TBH
Głównym celem warsztatów jest zaznajomienie uczestników z biologią rodziny pszczelej oraz z naturalnymi, nieinwazyjnymi sposobami gospodarowania pszczołami. Ponadto podczas warsztatów każdy uczestnik samodzielnie zmontuje drewniany ul bezramkowy z przygotowanych wcześniej prefabrykatów. Będzie to ul typu TBH (ang. Top Bar Hive), czyli leżak snozowy. Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją niezbędne podstawy pracy stolarskiej oraz związane z nią zasady bezpieczeństwa. Omówione też zostaną inne rodzaje uli bezramkowych, znaczenie bioróżnorodności dla życia owadów zapylających oraz ekologiczne sposoby leczenia pszczół.

Prowadzenie: Jacek Wiczyński, absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, muzyk, filozof, miłośnik i entuzjasta pszczół. Zajmuje się niekonwencjonalnymi metodami hodowli pszczół, w której główny nacisk kładzie na obserwację koegzystencji tego owada ze środowiskiem naturalnym. Jego działania nie są nastawione na profity płynące z hodowli, choć najcenniejszym surowcem pozyskiwanym przez niego jest czysty pszczeli wosk wykorzystywany najczęściej do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Trzyma pszczoły w własnoręcznie zrobionych korpusowych ulach snozowych w pradolinie Noteci.
16, 17, 18 sierpnia, godz. 11.00 – 15.00

Grupa IV – Przetwarzanie produktów pszczelich
Do naszych działań wykorzystamy dwa produkty pszczele: miód i propolis. Zastosujemy miód w bardziej i mniej tradycyjnych przepisach na ciastka, napoje bezalkoholowe, nalewki i inne przysmaki. Z propolisu przygotujemy ekstrakt etanolowy i nalewkę oraz maść na jego bazie. Takie preparaty znajdują zastosowanie w apiterapii.

Prowadzenie: Elżbieta Gajowiak, absolwentka Politechniki Śląskiej, wieloletni praktyk w dziedzinie chemii i technologii produktów pszczelich, nauczycielka Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Wykładowca dla grup pszczelarzy na terenie całej Polski w dziedzinie hodowli pszczół. Zebrała wiele ciekawych przepisów kulinarnych, robiąc na ich bazie oryginalne wypieki, nalewki i miody pitne.
16, 17, 18 sierpnia, godz. 11.00 – 15.00

Spotkanie otwarte – Be with bee/ be thanks bee
Spotkanie otwarte, podczas którego prowadzący warsztaty przedstawią swoją dziedzinę działalności związaną z pszczelarstwem. Poznamy działalność Bractwa Bartnego z Augustowa, budowę i zasady hodowli pszczół w ulach TBH czy kószkach . O niezwykłych świecie pszczół, pszczołach w kulturze i sztuce, właściwościach produktów pszczelich opowiedzą Marcin Sudziński i Elżbieta Gajowiak.
Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska opowie o działaniach, jakie podejmowane są w kwestii ochrony pszczół i popularyzacji wiedzy na ich temat.
Podczas spotkania przedstawimy efekty Letniej Szkoły Pszczelarstwa.
Nie zabraknie także degustacji różnego rodzaju miodów i produktów pochodnych.
18 sierpnia, godz. 15.00, Aula Klasztoru OO. Dominikanów w Lublinie

 

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

 

Galeria

Filmy