Letnia szkoła pisankarstwa 2017

Projekt Letniej Szkoły Pisankarstwa, zrealizowany w dniach 12-15.08.2017 r., składał się z dwóch modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy prac Darii Alioshkiny pt. „Magia koronkowej pisanki”

Zwyczaj ozdabiania jaj sięgający dawnych czasów, przetrwał do dnia dzisiejszego. Zdobienie jaj, głównie w okresie poprzedzającym święta Wielkanocy, zwykło nazywać się pisankami, bez względu na sposób wykonania. Dekoracyjne elementy i cała ornamentyka, jaką można spotkać na jajku sięgają tradycji przedchrześcijańskich.  Każdy element, forma, czy nawet sam kolor zabarwienia jajka posiadał swoje znaczenie i symbolikę. Również w Polsce w różnych regionach ozdabia się jajka. W wielu miejscach zachowały się odmienne techniki, które nadal są praktykowane , choć niejednokrotnie w nieco zmienionej postaci. Nadal jednak jajko pozostaje symbolem odradzającego się życia, choć funkcji magicznych jajka jest o wiele więcej.

Letnia Szkoła Pisankarstwa została wzbogacona o warsztat skierowany zarówno do uczestników zajęć, jak do prowadzących zajęcia twórców. Odbył się jednodniowy warsztat z dr Anną Szwają z ASP w Krakowie, która zaprezentowała możliwości wykorzystania wiedzy zdobytej podczas warsztatów z twórcami w nowym wzornictwie, w przemysłach kreatywnych.

Warsztaty prowadzone przez Annę Szwaję, przy wsparciu technologicznym Elżbiety Wierdak, miały na celu pokazanie jak tradycyjną technikę batikowania, znaną ze zdobienia wielkanocnych pisanek, można przenieść na przedmioty użytkowe, gdzie podłożem są tkaniny czy obiekty drewniane. Uczestnicy w ciągu trzech godzin zaprojektowali wzór i przeprowadzili proces barwienia na batystowych chustach, aby móc poznać podstawy tej techniki, zapoznać się z jej zasadami i potrzebnymi narzędziami.

Warsztaty wsparte były wykładem teoretycznym, który wzbogacił wiedzę praktyczną o historię tej techniki, a w szczególności dotyczył grupy artystów i rzemieślników działających pod szyldem „Warsztatów Krakowskich” w latach 1913-1926. To w ramach działalności tej grupy powstały jedne z najpiękniejszych batików, stanowiących część naszego materialnego dziedzictwa kulturowego.

Uczestnicy Letniej Szkoły Pisankarstwa poznali na warsztatach tajniki zdobienia jajek pięciu wybranych regionów Polski. Każdy z nauczycieli prowadzących pomógł odkryć sposoby dekorowania jajka, uwzględniając technikę, jaka dominuje w regionie z którego on sam pochodzi. Nauczycielami byli następujący twórcy ludowi:

  • Ewa Skowysz Mucha (Lipsk) – pisanka lipska (metoda batikowa)
  • Halina Witkowska (Kurpie Białe) – pisanka z sitowia (oklejanka)
  • Gertruda Kleman (Opole) – kroszonka (metoda rytownicza)
  • Maria Kieleczawa (Wrocław) – pisanka łemkowska i huculska (metoda batkowa)
  • Roman Prószyński (Terpentyna) – pisanka lubelska (metoda batikowa)
  • Anna Szwaja (ASP Kraków) – absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Gedliczki w 2004 roku. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystym Wydziale w Pracowni Projektowania Alternatywnego.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Galeria

Filmy