Letnia szkoła haftu tradycyjnego 2016

Projekt Letniej Szkoły Haftu Tradycyjnego, zrealizowany w dniach 11-14.08.2016 r., składał się z dwóch modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy pt. „Makatka kuchenna – domowy leksykon zachowań i wartości moralnych”.

Hafciarstwo jest jedną z niewielu form twórczości ludowej tak szeroko praktykowaną w różnych regionach Polski. Haft w kulturze ludowej był wykorzystywany głównie jako element dekoracyjny. Ozdabiano nim serwety, obrusy, bieżniki, wykorzystując bogactwo motywów, kolorów i technik. Po dzień dzisiejszy haft pojawia się jako element dekoracyjny w stroju ludowym, często prezentowanym przez zespoły folklorystyczne. Zdobienia i różnorodność haftu obserwować można w pracach hafciarek z różnych regionów Polski. Każdy z regionów posiada typową dla siebie kolorystykę, motywy roślinne, geometryczne, ściegi i technikę wykonania.

Uczestnicy Letniej Szkoły Haftu Tradycyjnego poznali na warsztatach tajniki haftu pięciu wybranych regionów Polski. Każda z Pań prowadzących przekazała techniki haftu ręcznego, w którym podstawowymi narzędziami jest igła i nić. Były to:

  • Halina Witkowska – haft Kurpii Białych
  • Danuta Niechwiadowicz – haft kaszubski (szkoła żukowska)
  • Marianna Dobrowolska – snutka wielkopolska (golińska)
  • Zofia Pacan – haft opoczyński
  • Bogumiła Wójcik – haft krzczonowski

Wystawa

„Makatka kuchenna – domowy leksykon zachowań i wartości moralnych”

„Ojczyzną” makatek kuchennych były tereny dzisiejszych Niemiec i Holandii  używano ich tam powszechnie już w początkach XIX w. W innych krajach popularnymi stały się po I wojnie światowej,  używano ich jeszcze w latach 80.XX w.  Moda na zdobienie nimi wnętrz związana była z modernizacją  domów, które stały się większe i bardziej przestronne. Podkreślały one czystość, porządek i przytulność kuchni  będącej sercem każdego domu.  Makatki pełniły rolę schematycznego, leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu kobiety i jej rodziny. Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał  schematyczne potraktowane i godne naśladowania wzorce, uzupełnione sentencjami o charakterze moralizatorskim. Na popularność makatek, początkowo haftowanych z czasem drukowanych wielki wpływ miał fakt, że  były to wyroby tanie i łatwe w wykonaniu.

Na wystawie pokazane zostały obiekty z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

 

Galeria

Filmy